Klub Privrednih Novinara

Klub Privrednih Novinara
Klub Privrednih Novinara

Компаније и привредници који су обележили 2012. годину

glavna.jpg

Признање "Пословни човек године" које додељује Клуб привредних новинара Београда, уручено је директору београдске компаније за производњу лименки "Ball packaging Europe" Давиду Бањаиу.
 
Свечана додела признања „Компаније и привредници који су обележили годину“ одржана је 4. фебруара у свечаној сали  Привредне коморе Србије. Манифестацији су присуствовали Зорана Михајловић  министарка енергетике, развоја и заштите животне средине, Славица Ђукић Дејановић министарка здравља, Стеван Никчевић, помоћник министра за тровину и телекомуникације и медија, бројни угледни привредници, новинари, уметници и јавне личности.

 

Пословни човак годинe - Давид Бањаи, директор Ball Packaging Europe

Компанија Бол пекиџинг Европа (Ball Packaging Europe) је у 2012. години произвела више од милијарду лименки, од чега је 85 одсто пласирано у извоз, извоз је повећан за око 40 одсто у односу на 2011, а у 2013. години се очекује даљи раст производње. Са великим и амбициозним плановима обележава ова компанија осам година пословања у Србиј, а до сада је уложила 100 милиона евра у виду гринфилд инвестиције. Велики успех фабрика у Србији оствариће и значајним повећањем обима извоза за Либију, што ће повећати укупан извоз наше земље у бродским контејнерима за 35 одсто.

 



Импол Севал - Златна плакета за одрживост домаће производње


Ваљаоница Импол Севал већ девету годину за редом исказује позитиван финансијски резултат, а прошле године остварила је рекордну производњу од 45.761 тона хладно ваљаног програма. Аргумент више који говори у прилог томе да је реч о веома успешном предузећу свакако је и податак да је чак 95 одсто производње намењено извозу, пре свега на тржишта Немачке и Русије. Вредност извоза достигла је 92 милиона евра, чиме је Импол-Севал а.д. задржао позицију једног од водећих извозника у земљи.

 

 
 

ТЕ Костолац - Инвестиција године

Инвестиције у модернизацију процеса производње, реализоване у периоду од 2002. до 2012. године, премашиле су 65,5 милиона евра а у току је монтажа нове линије за бојење у коју је уложено 17 милиона евра.

10. децембра 2012. године завршена је ревитализација блока „Б2“ Термоелектране Костолац. После скоро 30 година то је била једна од највећих инвестиција у производне капацитете електроенергетског система Србије. Уједно, то је и најзначајнија инвестиција прве фазе Пакета пројеката „ТЕ – КО Костолац“ чија је укупна вредност 344,6 милиона долара, који још обухвата ревитализацију блока „Б1“, изградњу постројења за одсумпоравање, изградњу луке, пута и железничке пруге.

За ову инвестицију новац је обезбеђен Међудржавним споразумом о економској и техничкој сарадњи у области инфраструктуре између Народне Републике Кине и Републике Србије и Општим уговорним споразумом кинеске компаније „ЦМЕЦ“, Електропривреде Србије и „ТЕ – КО Костолац“, укупне вредности 1.060.230.000. долара.

Пакет пројеката има и другу фазу чија је укупна вредност 715.600.000. долара у којој ће бити изграђен нови блок „Б3“, снаге 350 мегавата на локацији ТЕ „Костолац Б“ и проширен капацитет површинског копа „Дрмно“ за производњу 12 милиона тона угља годишње.

 
 

Carlsberg Serbia d.o.o. - Златнa плакета за иновативност и инвестиције у производњу

Од 2003. године до данас компанија Carlsberg Србија прешла је дуг пут, поплочан константним унапређењима и улагањима. У претходних десет година, пивара је у Србији инвестирала око 170 милиона евра у проширење производних и логистичких капацитета, али и у развој нових брендова и канала дистрибуције. Као претендент на српски пиварски трон, компанија Carlsberg Србија усвојила је стратегију сталних тржишних иновација, којима константно унапређује српско тржиште пива.
Упоредо са тржишним иновацијама пивара константно унапређује могућности уштеде енергије.

Примера ради, компанија је планским приступом успела да за девет година смањи употребу електричне енергије са 40 на само 17 киловата потребних за производњу једног хектолитра пива. Када се ради о топлотној енергији, пивара је употребом биогаса успела да оствари годишњу уштеду енергије од 15 одсто.

 
 

Млади менаџер године - Саша Поздер, Друштво ”Maquet South East Europe d.o.o”

Саша Поздер, Директор  је Друштва ”Maquet South East Europe d.o.o” у Србији. Рођен је  у  Баден-Бадену у Немачкој 28.марта 1977. Завршио Економски факултет у оквиру Привредне коморе Немачке.
 Спада у ред најуспешнијих младих менадзера. Од јула прошле године до сада компанија, на чијем је челу, је инвестирала  500.000 еура  и запослила 10 високообразованих стручњака. За следећу годину планиране су инвестиције до 1,5 милиона еура.

 

 

Плакета и признање Менаџер године: Родољуб Милошевић, Flory d.o.o. - за производњу дечје органске хране


Компанија Flory основана је 2002. године у Крушевцу и данас органску дечју  храну производи  за тржишта Србије, Европске уније (ЕУ) и Русије Украјине, Белорусије, Молдавије, Казахстана, Вијетнама, земаље Западног Балкана, али и у Турске, Ирака, Ирана, Алжира и Либије.
Од самог старта производње примењују се највиши интегрисани системи квалитета, кроз верификован и међународно признате цертификате  чиме је осигурана врхунску безбедност свих производа.
Дечја храна производи се у 34 различита укуса, а за потребе руског тржишта, прошле  године је покренута производња дечје хране на бази козјег млека за Русију.




Плакета и признање Менаџер године: проф. др Александар Родић, Центар за роботику Института "Михајло Пупин" - за развој и примену науке

Центар за роботику Института Михајло Пупин у Београду један је од најстаријих Центара научне изврсности из области Роботике у Свету. У текућој години слави 45 година постојања и успешног рада. Годину 2012. сарадници Центра за роботику ИМП обележили су радом на неколико  истраживачко-развојних пројекта од националног и међународног значаја. Од резултата изузетне важности, које у Центру за роботику планирају у 2013.економски најзначајнији је довршетак прототипа мобилног соларног роботизованог агрегата који је погодан за примену у аграрном сектору пре свега за наводњавање ратарских површина у летњим месецима.

 



Плакета и признање Менаџер године: Миодраг Здравковић, удружење "Лесковачки ајвар", за афирмацију женског предузетништва

 
Пројекат “Лесковачки ајвар”, покренут на иницијативу Привредне коморе Лесковац, има за циљ сертификацију и заштиту традиционалног пољопривредно-прехрамбеног производа именом географског порекла. Лесковачки ајвар од 2011 године је званично  српски бренд, а од априла 2012 има и међународни сертификат. У 2012. години произведено је 50.000 тегли, а у 2013. број произвођача биће повећан са 36 на 50, а  планиран је род на 8 хектара и производња 80.000 тегли.

 




Плакета и признање Менаџер године: Миломир Тошовић, предузеће Котленик промет - улагање у сточарство (производња и прерада меса)


Упркос тешкој ситуацији има и оних који успевају да из године у годину повећају сточни фонд и производњу и прераду меса. Добар пример из је и предузеће Котленик, чији су пословни приходи из 2012. године 10 милиона ЕУР, остварен извоз 600 хиљада ЕУР, а реализоване инвестиције у основна и обртна средства око 1 милион ЕУР.

 






Плакета и признање Менаџер године: Божа Александровић, подрум Александровић - за развој виноградарства


Винарија Александровић  представља имање које обухвата око 60 хектара под виноградима (у власништву и под закупом), најмодернији подрум вина површине 3.000м2  са капацитетом од 500.000 литара вина годишње, дегустациону салу, са прелепом терасом  која може да прими више од 100 посетилаца истовремено. Продајом својих производа предузеће годишње остварује око 2.000.000 ЕУР прихода.
Услед пословних резултата, који су га на тржишту позиционирали као реномираног произвођача најквалитетнијих вина,  у подруму Александровић одлучују да своју делатност прошире и на инострано тржиште, организујући извоз вина у САД, Холандију, Кину, Русију, Енглеску,Црну Гору, Босну, Чешку итд.

 



Плак
ета и признање Менаџер године: Драган Кузмановић, Домис д.о.о. - за улагање у енергетску ефикасност

Предузеће Домис је данас једна од водећих извозних фабрика за производњу фасадне дрвне и дрво алуминијум сроларије највишег светског квалитета.  Постоји 22 године, извози преко 80% својих капацитета у 22 земље , спада у четири фирме које имају највиши квалитет у Европи.






Плакета и признање Менаџер године: Милинко Цицмил, Hotel Premier Aqua - за улагање у туризам

Хотел “PREMIER AQUA” је спој најзначајнијих техничко-технолошких решења,  врхунски угоститељски објекат намењен искључиво испуњењу свих потреба и задовољстава гостију. Лековита термална вода из извора бање Врдник, са миром и лепотом Фрушкогорског националног парка, као и богатство хотелског садржаја, лукскуз смештајних капацитета, са посебним акцентом на јединственом  wеllness & спа здравственом центру “Aqua Medica”, чине овај хотел са 5 звездица јединсвеном спа оазом.

 

 

Плакета и признање Менаџер године: Иван Тасовац, Београдска филхармонија, за афирмацију класичне музике

У години када се обележава 90 година постојања Београдске филхармоније, желели смо да истакнемо значај „једаног од водећих европских оркестара“, који је према написима из међународних медија:“ култни српски оркестар“, „најуспешнија културна институција у Србији“ и „најјаче ПР оружје Србије“.

Током неколико последњих година оркестар је имо запажене међународне турнеје.За наредну сезону се планира велика турнеја у најпрестижнијим концертним дворанама Швајцарске, Немачке и Белгије, док се за концертну сезону 2014-2015 планира прво гостовање у историји Београдске филхармоније у Сједињеним Америчким Државама.

ИВАН    ТАСОВАЦ на челу Филхармоније је од марта 2001. године - најмлађи директор Београдске филхармоније у њеној историји. Многи сматрају да је и најуспешнији За њега кажу да је “Филхармонију претворио у најбољу институцију културе, и што је ништа мање важно, у веома популаран оркестар.” 

 
 

Златно перо: Гордана Дивнић, ТАНЈУГ

Гордана Дивнић,по занимањује дипломирани политиколог. Ради у Танjугу 26 година, од којих се 20 бави привредним новинарством. За свој новинарски рад сам добијала је више признања  признања, издвајамо најзначајнија:  Годишња награда Танjуга 2004. године, Годишња награда Привредне коморе Србије 2006.,  Захвалница Удрузења хотелијера Копаоника 2012. године.






Награда за истраживачко новинарство "Гордан Ранитовић" - Милан Поповић, РТС


Милан Поповић, новинар информативног програма  РТС-а И аутор емисије “Задња кућа, Србија”. Добијао је више признања до сада. Последње две године бави се проблемом умирања српксих села и вароши, белом кугом и сломом индустрије и пољопривреде у серијалу ЗАДЊА КУЋА, СРБИЈА. Његов тим и он прешли су преко 50.000 километара снимајући овај серијал- од назабаченијих брдских села на самим границама државе све до вароши недалеко од главног града. Причу о српској провинцији Поповић ради уз помоћ стручњака из области географије, историје, демографије и економије и то са најпознатијих српских института.

 




Наслов Новине Рубрика Страна Датум
Sevalu i Tešiću Zlatni dinar cara Dušana Vesti Užice Aktuelno 5 15.02.2013.
Nismo izolovano ostrvo Ilustrovana politika 30 12.02.2013.
Više ne plačem kada idem iz Beograda Politika Ekonomija 0 10.02.2013.
Kostolcu pripala Investicija godine Danas Specijalni dodatak - Braničevo 6 08.02.2013
Carlsberg Srbija nagrađen za inovativnost u poslovanju Biznis & Finansije Politika i društvo 0 06.02.2013.
Roboti za pomoć privredi Privredni pregled Firme i tržište 9 06.02.2013.
Dobro jutro TV Pink 0 05.02.2013.
Banjai čovek godine Privredni pregled Domaće firme 11 05.02.2013
Priznanje Večernje Novosti Ekonomija 7 05.02.2013
Banjai poslovni čovek godine Politika Ekonomija 11 05.02.2013
Poslovni čovek godine David Banjai Danas Ekonomija 11 05.02.2013
David Banjai poslovni čovek godine Politika 04.01.2013. 0 10
Priznanje Bol Pekidžingu Blic Ekonomija 9 04.01.2013.











2014    2013    2012    2011    2010    2009    2008    2007