Klub Privrednih Novinara

Klub Privrednih Novinara
Klub Privrednih Novinara

Додела признања Видовдански витез 2014.

Vidovdanskivitez2014.jpg

 

Доделом признања  Витез  Србије , отворено је шесто по реду, Златиборко културно лето.

Свечана академија одржана је у Хотелу „МОНА“ на Златибору,  у организацији удружења УНИСЕТ, под покровитељством општине Чајетина и уз подршку ТО Златибор.

 „ Да ова земља почива на образовању,култури и спорту , кад то схватимо биће нам , свима, много боље ,изјавио је Александар Гаталица примајући награду „Витез српске књожњвности за роман „Велики рат“.

 Вредности које баштине чланови организационог одбора Видовданских свечаности су професионалност, култура и хуманост.

 Плакета, Витез српске музике припала је мајстору трубе, Дејану Петровићу, „Ова награда ми много значи , стајаће на зиду поред мог мајсторског писма“. „ Витез је неко ко је  доследан себи, својој судбини и своме народу. Ја јесам доследна себи , својој судбини и свом народу , рекла је примајући награду   Витез српске глуме, глумица Љиљана Благојевић .  Витез српског сликарства је сликар Владимир Дуњић, Витез српског спорта , фудбалска легенда Душан Савић. Витез српске медицине је проф. др Васо Антуновић , Витез српске привреде /за улагање у привреду Златибора / Раде Љубојевић -Sirogojno Company d.o.o. .

 
Програм сусвојим наступом употпунили драмски уметник Драган Вујић Вујке и Даница Крстић извођач етно музике. 

Добитници признања :
 
-Витез српске културе: књижевник Александар Гаталица, за роман „Велики рат“
-Витез српске медицине: проф. др Васо Антуновић, саветник директора Клинике за неурохирургију КЦ Србије
-Витез српске музике: мајстор трубе, Дејан Петровић
-Витез српског сликарства: Владимир Дуњић
-Витез српске глуме: Љиљана Благојевић
-Витез српске привреде (улагање у привреду Златибора): Раде Љубојевић, „Sirogojno Company“ d.o.o. .
-Витез српског спорта: фудбалска легенда Душан Савић
 

 

Витез српске културе: књижевник Александар Гаталица 

 
 
 ""
Александар Гаталица, писац, преводилац са античког грчког језика и музички критичар, као писац појавио се у српској књижевности 1993. године и до сада објавио једанаест књига. Проза Александра Гаталице преведена је на десет европских језика И објављивана у свим књижевним часописима у некадашњој Југославији и Србији. 
За роман "Велики рат"  добио је  НиН-ову награду за роман 2012 године  и  25., јубиларну награду "Меша Селимовић".
"Великим ратом",  издавачке куће "Мона и Мањана",  Гаталица је крунисао своју трилогијску сагу о 20. веку,  у које спадају романи "Век", "Невидљиви" и "Велики рат.
"Велики рат" је епски  велик, а савремен роман о највећем историјском преокрету на почетку двадесетог века.
 
 

Витез српске медицине: проф. др Васо Антуновић 

 
 ""
Разјаснити прошло, схватити садашње и предвидети будуће: то је задатак лекара.
 
“Добио сам доста признања.Ово ми је посебно драго из два разлога ,први је ,  дошло је  у години када обележавам 40 бављења неурохирургијом и други што сам га добио на Златибору, крају, где се осећам као код куће и где  имам пуно пријатеља”, рекао је проф др Васо Антуновић.
Др Васо Антуновић, редовни професор неурохирургије, дипломирао је на Медицинском факултету у Београду 1973 . Године 1978. он је бранио своју мастер диплому , 1980. добио сертификат одбора у неурохирургији и докторирао 1987.
Усавршавао се на клникама уа  Сан Франциску , Лос Анђелесу , Њујорку, Цириху,  Лондону , Хановеру и Лиону . Један је најпопуларнијих хирурга у Србии. До сада је урадио преко 6000 операција. Најдужа операција коју је радио трајала је 19 сати. Био је  председник Удружења неурохирурга Југославије,  члан Извршног комитета Светске федерације друштава неурохирургије  и Извршног одбора Европске асоцијације неурохируршких друштава.Члан је  америчког Конгреса неуролошких хирурга и Америчког удружење неуролошких хирурга и гостујуц́и професор на универзитетима у јужној Калифорнији (Лос Ангелес) , Верона (Италија ) и  домаћим Универзитетима .
Био директор института за неурохирургију Клиничког центра  Србије и дугогодишњи медицински директор КЦ Србије.Данас професор Антуновић ради на месту саветника директора клинике за неурохирургију.

 

Витез српске музике: мајстор трубе, Дејан Петровић 

 
 ""
Звук  трубе, звук наших осећања , звук сећања…
 
Дејан Петровић рођен је 1985. године у Ужицу, у селу Дубоком, као син наследник најпознатијег српског трубача, Миће Петровића. 
Јос као млади трубач, Дејан осваја престижне награде. Успеси су се ређали, да би коначно, 2006.године, на такмичењу у Гучи поновио и надмашио успех свог оца Миће Петровића, освојивши “Мајсторско писмо”, најпрестижнију награду на овом такмичењу. Тако је двадесетогодишњак из Дубоког ушао у историју сабора као најмлађи Мајстор трубе.
 Сарађивао је са  моногим познатим личностима из света музике и филма. Међу најважнијим је Емир Кустурица - ни један Кустендорф Фестивал не може проћи без наступа Дејана и Биг Банда. 2010. године изашао је и први албум Дејан Петровић Биг Банд-а, под називом “Удахни Дубоко”, са 14 нумера, од којих су девет ауторске.
 


Витез српске глуме: Љиљана Благојевић

 
 
 ""
"Ко може да вас убеди да ово што живимо 2014. неће бити потпуно другачије 2020. године? У томе и јесте лепота живота. НАДА!"
 
Љиљана Благојевић је једна од најталентованијих  домаћих глумица. Дипломирала је на  Факултету  драмских уметности на одсеку за глуму са оценом десет, у класи професора Миленка Маричића.На даскама које живот значе, одиграла је више од 60 улога. Глумила је у више од 50 филмских остварења, што у сарадњи са домаћим, што са страним филмским редитељима. Добитница је најзначајнијих награда на овим просторима. 2012.године добила је  награду Жанка Стокић, као и награду „Сергеј Бондарчук“ за изузетан допринос светској кинематографији.
Редовна је професорка и оснивач Одсјека за позоришну и филмску умјетност на Слабомир Павловић универзитету у Бијељини. 
Успешно је продуцирала и Тв серију “Горки плодови” ”, која је добила трећу награду на фестивалу ТВ Серија у Липицу у Русији.


Витез српског сликарства: Владимир Дуњић
 
 
 ""
Сликарство се, судећи према свему, родило у тренутку кад се на небу појавила прва дуга.
 
”Солидан је човек који се труди, чак и када нема надe, витез је то. У овим веменима  и у нашој држави, Србијом бавити се уметношћу , то могу само витезови”, речи су витеза Владимира Дуњића.
Влдимир Дуњић је члан УЛУС-а од 1982.године. Учесник је многих самосталних и групних изложби у земљи и иностранстству већ од 19. године., као и први лауерат  награде “Момо Капор”. Дела  господина Дуњића налазе се у Музејима : Народни музеј у Београду, Музеј Зептер Београд, Галерија „Надежда Петровић“, Чачак ; Галерија „Милена Павловић Барили“ Народна скупштина Србије, Модерна галерија Ваљево. 
Кад говоре делима Валдимира Дуњића  теоретичари употребљавају речи као што су меланхолија, спиритуалност, магијска сугестивност...
 
 

Витез српске привреде (улагање у привреду Златибора): Раде Љубојевић, „Sirogojno Company“ d.o.o.
 
 ""
„У малом месту Сирогојну, направили смо фирму светског гласа.Изашли смо у 35 земаља света са нашим производима, вредно радићи“ , рекаоје Раде Љубојевић, добитник признања Витез српске привреде.
Раде Љубојевић, оснивач и власник фирме ‘Sirogojno Company’, рођен је 1950. године у Сирогојну. 
Своју каријеру започео је  1972. године као комерцијалиста у фирми ‘’Инекс Златиборка” Сирогојно.  Од 1986. године био је директор регионалног представништва фирме \\\\\\\'\\\\\\\'Југоекспорт’’ у Ужицу, а затим директор фирме ‘’Југоекспорт ГмбХ’’ у Франкфурту у Немачкој.
‘’Sirogojno Company’’ основао је 1992. године. Ангажманом у бројним организацијама и удружењима на националном и међународном нивоу, Раде Љубојевић се залаже за унапређење пословног амбијента и промоцију извоза воћа из Србије.
 

Витез српског спорта: фудбалска легенда Душан Савић

 
 ""
"Све што сам научио у животу о људској одговорности и моралу – дугујем фудбалу”. 
 
Прослављени центарфор Црвене звезде из седамдесетих година, једини је фудбалер са простора бивше Југославије којим су се инспирисали и рокери и редитељи савремених урбаних филмова. Душан Савић рођен 1. јуна 1955. у Убу. У Звезду, у чијем црвено-белом дресу је побрао многе трофеје, Савић је стигао из Уба 21. марта 1972. године. Већ 1974, у деветнаестој години, постао је првотимац. Са непуних 20 дебитовао је у репрезентацији тадашње СФРЈ. И био први стрелац лиге оне Југославије, а за Звезду одиграо више од 400 утакмица.
Играјући за Звезду, дао више од стотину голова, био међу пет најбољих стрелаца у историји бивше Југославије, освојио бројне трофеје, а у тадашњој националној репрезентацији одиграо 12 утакмица и дао 4 гола.
„Ово признање  ми даје осећај важности али ме и обавезује да се и даље витешки борим и вредно радим.Златибор у мом срцу заузма посебно место.Радо му се враћам сваки пут“, изјавио је Душан Савић – легенда српског фудбала.


 
 
 



Наслов Новине Рубрика Страна Датум
Vidovdanski vitez Dejan Petrović Privredni pregled Slobodno vreme 8 25.06.2014.
Ljiljana Blagojević postala srpski vitez Kurir Kultura 25 25.06.2014.
Dejan Petrović Vitez kulture Informer Showtime 18 25.06.2014.
Vitezovi za bolju Srbiju Večernje novosti Srbija 31 24.06.2014.
Dodeljena priznanja Srpski vitezovi Naše novine Svet 20 24.06.2014.
Dodeljene narade \"Vitez Srbije\" Danas Hronika 20 24.06.2014.
Vidovdanske kulturne svečanosti: Dejan i rade među vitezovima Vesti Zlatiborskog okruga Kultura 0 18.06.2014.
Dodeljene nagrade \"Vidovdanski vitez\" www.rts.rs Vesti 0 22.06.2014.
Zlatibor: Gatalica \"Vitez srpske kulture\" Blic Online Srbija 0 18.06.2014.
\"Vitez Srbije\" za Gatalicu, Petrovića, Ljiljanu Blagojević... Blic Online Kultura 0 22.06.2014.
Vidovdanske kulturne svečanosti 2014. www.zlatibor.tv Društvo 0 23.06.2014.
Vitezovi Večernje novosti Kultura 15 23.06.2014.
Gatalici \"Vitez Srbije\" Blic Kultura 27 23.06.2014.











2022        2017    2016    2015    2014    2013    2012    2011    2010