Klub Privrednih Novinara

Klub Privrednih Novinara
Klub Privrednih Novinara

Додела признања Видовдански витез 2013.

vitezovi2013kucica.jpg

 Свечаном академијом и доделом признања Видовдански витез  у библиотеци Љубиша Р. Ђенић“ у Чајетини,  синоћ је започело Златиборско културно лето. Видовданске културне свечаности одржавају се пети пут  на Златибору под покровитељством општине Чајетина и уз подршку ТО Златибор. 

 
 
-Живимо у времену у коме су шаке постале једини кантар живота и мера свих ствари. И давања и стварања, и разарања и отимања и среће и несреће и добра и зла и племенитости и шкртости. Због оних шака које само отимају, згрћу, грабе постоје и оне друге, испружене и молећиве , каже Бранко Станковић-аутор емисије Квадратура круга  ,добитник плакете Витез културе.
 Витезови којих је данас тако мало остало треба да праве прерасподелу између једних и других шака, добра и зла и за очување свих наших вредности које опет нечије шаке сатиру.
 
Вредности које баштине чланови организационог одбора Видовданских свечаности су професионалност, и хуманост. У складу са тим, признања  „Видовдански витез“ припала су истакнутим представницима различитих области друштвеног живота, који су својим људским и професионалним квалитетима дали допринос развоју професији и целукупног друштва.
 
Плакете су добили:
 
-Витез српске културе: Бранко Станковић, аутор емисије Квадратура круга
-Витез српске медицине: проф. др. Душан Шћепановић,  Председник УО дечије болнице у Тиршовој
-Витез српске музике: Сања Илић 
-Витез српског сликарства: Даница Масниковић
-Витез српске глуме: Лазар Ристовски
-Витез српске привреде: Мирољуб Алексић, председник Алко групе
-Витез српског спорта: аутомобилски ас Микица Веснић
 
 
Витез српске културе - Бранко Станковић
 
 
Бранко Станковић , рођен је у Ужицу, по занимању је дипломирани новинар-политиколог.
 
С несвакидашњим жаром и ентузијазмом Бранко Станковић,  пуних 11 година сваке суботе излази пред гледаоце РТС-а и дарује им нову епизоду сада већ легендарне емисије "Квадратура круга". Емисија која је у рекордном року стекла статус култне, на потпуно ненаметљив, спонтан начин промовише истинске, давно запостављене вредности . 
 
Станковић је један од најкреативнијих ТВ новинара у Србији. Аутор је 18 документарних филмова и две драме које су екранизоване на РТС-у, а и мноштва документарних емисија, које су, као и филмови, награђиване на домаћим и међународним фестивалима.
 
 
 
Витез српске медицине - проф. др Душан Шћепановић
 
Проф. др Душан Шћепановић, Председник УО дечије болнице у Тиршовој завршио је Медицински факултет Универзитета у Београду. Докторирао на МФ у Београду 1990. као  најмлађи  доктор наука на катедри хирургије МФ у историји, да би у мају 2012., на МФ у Београду и стекао звање Мастер Менаџера у систему здравствене заштите, као најстарији студент у историји МФ и ФОН у 58. години живота и 7. години живота после трансплантације срца (06.12.2006.г.,LKH Graz, Austrija). 
 
Проф Шћепановић објавио  је преко 150 научних радова. Коаутор у 2 уџбеника и 2 књиге из хирургије. За ванредног професора изабран 1998. године. Пред избором за редовног порофесора хируршка каријера прекинута због тешке болести и трансплантације срца у Гразу 2006. 
 
Као директор УДК у Тиршовој у периоду од 1990-2001.  урадио је много, између осталог:основао Дечју кардиохирургију, која пре тога никада није постојала; утемељио трансплантацију костне сржи (ТКС), када је под бомбама урадјено 7 ТКС;  први пут у историји уз одобрење МФ основао наставне базе за дечју анестезију и дечју радиологију које никада до тада нису постојале;  као дечји хирург, дечји уролог и онколог, до сада још увек оперисао највећи број тумора код деце...
 
 Проф. Шћепановић као Председник УО Института за неонатологију (2009\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'2013.): идејни  је творац и организатор „Битке за бебе“ где је за пар месеци набављено 200 инкубатора, од тога чак 54 за Институт за неонатологију.  За 3 године активности у Институту обезбедио најсавременију медицинску опрему за бебе од око 1 000 000 евра, као и дозволе и финансирање изградње Института од преко 1 000 000 евра. Већ 6 година активно  се бави лобирањем за завештање органа, промену актуелног Закона, итд. 
 
 
 
Витез српске музике - Александар Сања Илић
 
 
Александар Сања Илић рођен је у Београду. Музиком се бави од ране младости а први професионални корак је у 12-ој години. Паралелно  са студијама  Архитектуре и  похађа часове композиције код професора Рајчића на Музичкој Академији у Београду.
 
 Са 16 година се пријављује на домаће такмичење за песму Евровизије и тако постаје најмлађи композитор учесник домаћег избора за песму Евровизије, свих времена. Прави успеси долазе на фестивалима и плочама, где Сањине композиције певају врхунски југословенски певачи . Паралелно са фестивалима ради музику за позоришне представе, филмове и тв серијале. 
 
Оснивањем музичког састава Балканика 2000. године Сања Илић окупља младе, познате и талентоване музичаре који свирају древне балканске инструменте, као и специфичну формацију дувачког оркестра.Сања се не бави обрадом старих записа већ компоновањем оригиналних дела. Ова музика је спој традиционалног и модерног.
 
Током 2012.године Александар Сања Илић завршава музичко – сценско дело „Constantinus Magnus“ у част обележавања 1700 година од Миланског Едикта. Музичко – сценски спектакл „Constantinus Magnus“ премијерно је изведен на дан Св. Константина, 3. јуна 2013. године у Нишу. Извођења овог капиталног ауторског дела Сање Илића планирана су у Београду и многим другим европским градовима, као и широм света. 
 
 
 
Витез српског сликарства - Даница Масниковић
 
 
Даница Масниковић рођена је у Брну, Чешка. Дипломирала је на Факултету ликовних уметности у Београду, одсек графика, у класи професора Бошка Карановића. На овом факултету је 1967. године завршила и постипломске студије. Чланица је УЛУС-а.
 
 Добитница је многих значајних награда, од којих издвајамо Велики печат Графичког колектива, награду за фигуративни акварел, награду Трећег тријенала савременог југословенског цртежа... Излагала је на преко 200 самосталних и колективних изложби у земљи и иностранству. Њена дела налазе се у колекцији Народног музеја Београда, Музеју града Београда, Музеју савремене уметности у Београду, Народном музеју Крагујевац, приватним колекцијама... Бави се цртежом, акварелом, сликом и графиком. 
 
О свом раду уметница каже: "Све што стварам јесте симбол људске душе и доброте. Покушавам да зауставим време, неокаљани свет природе и природних закона".
 
 
 
Витез српске глуме -  Лазар Ристовски 
 
 
Рођен 1952. године у Равном Селу. Завршио Учитељску Школу у Сомбору, а Факултет Драмских Уметности у Београду. Одиграо у позоришту преко 4000 хиљаде представа. Играо је у више од 40 филмова, ТВ серија, ТВ драма, већином у главним улогама. Играо и ван граница Србије.
 
Окушао се и као редитељ и продуцент филма .Написао је и два романа; „Бело одело“ и „Како сам добио Оскара“.
 
Искључиви је власник продуцентске куће Зилион Филм. Ристовски се спрема и за снимање филма Чарапе Краља Петра,  по истоименом роману видовданског витеза  Милована Витезовића.
 
 
 
Витез српске привреде (улагања у туризам) - Мирољуб Алексић
 
 
После студија и неког времена проведеног у УСА, 1983. г. запошљава се у ПКБ Холдингу у Београду, где остаје до 1990. године, када оснива своју фирму ALCO (Алексић компани) и почиње да се бави приватним бизнисом. 
 
Први послови везани су за трговину хартијама од вредности на тек основаној Београдској берзи, на откупу и есконту меница на територији целе бивше Југославије и откупу Руских клириншких дугова. 
Фирма се брзо развија и шири и 1996. г. оснива Alco Банку са 47 филијала, а која је 2007. године продата КБЦ Банки из Белгије. 
 
Крајем 1998. г. Alco, на јавном огласу и лицитацији, купује фабрику "Пионир",  у стечају, из Суботице. Улагањем и реорганизацијом у неколико година консолидује фабрику, а затим од 2001. г., са почетком приватизације купују се још неке фабрика и предузећа и на тај начин се увећава група.  
 
Alco Група је међу првима препознала и хотелски туристички потенцијал у Србији и инвестирала је значајна средства у ту индустрију. Завршени су хотел "Извор"  у Аранђеловцу, са новоотвореним Аquа Парком, као и хотел "Мастер" у Новом Саду.  Затим ту су и хотели "Парк" у Врњачкој Бањи, као и недавно купљени хотели "Старо Здање" и "Шумадија" у Буковичкој Бањи.
 
У овој години се планира завршетак и отварање још 2 нова хотела,  хотела "Торник",  на Златибору и хотела "Слобода"  у Шапцу.
 
Господин Алексић је, као успешан менаџер, добио многобројна признања, која се додељују компанијама и појединцима.
 
 
 
Витез српског спорта - Милован Микица Веснић
 
 
Рођен у Ужицу, по занимању професионални аутомобилиста. Потиче из спортске породице. Отац Милована Веснића, Милун, легенда српског ауто-спорта. 1997-ме године оснива Аутомобилски спортски клуб ("Спорт Ауто Веснић"), који и данас са успехом наступа на интернационалним и националним шампионатима.
 
Милован Веснић 1994-те године дебитује у тркачком аутомобилу, и осваја Вице-Шампионску титулу, да би већ наредне сезоне по први пут постао Шампион и најавио успешну каријеру која траје до данас. Ређале су се титуле, и до сада Милован Веснић иза себе има 12 одличја Шампиона Србије (и Југославије) на кружним и брдским стазама. Носилац је три признања Златна Кацига и један од ретких освајача Дијамантске Кациге АМСС-а. Године 2011-те постаје и први Шампион новооснованог регионалног ФИА КУП-а "Безбедност на путевима", у којем су учествовали такмичари из Србије и региона. Прошле године ту је титулу са успехом и одбранио. На најпознатијим светским аутодромима, у конкуренцији од преко 50 возача из целе Европе, Веснић је забележио две победе, у Шпанији (Харама) и Аустрији (2011-те). Током 2008-е и 2010-те године на четири старта у Шампионату Европе, на брдским стазама, Веснић уз две победе осваја и два друга места. Иза успеха који се мери бројком од седамдесет и једне победе стоје године преданог рада, одрицања и потпуне преданости каријери. Пример је за све возаче јер ван стазе пропагира безбедну вожњу.
 
 
 
 
 
 



Наслов Новине Рубрика Страна Датум
Vidovdanski vitez srpske kulture Lisa Zanimljivi ljudi 14 28.06.2013.
Dodeljene nagrade \"Vidovdanski vitez\" Danas Hronika 27 25.06.2013.
Lazar Ristovski i Sanja Ilić među vitezovima Blic Srbija 18 24.06.2013.
Nagrade za \"vitezove\" Večernje novosti Kultura 18 24.06.2013.
Uručena priznanja Vidovdanski vitez Blic Kultura 23 24.06.2013.
Milovan Vesnić - Srpski vitez brzine GonzaRacing.com Vesti 0 24.06.2013.
Viteško zlatiborsko kulturno leto Radio Luna Užički kraj 0 24.06.2013.
Milovan Mikica Vesnić - vitez brzine Moj svet brzine Auto sport 0 23.06.2013.
Zlatiborsko kulturno leto: Branko i Mikica u društvu vitezova Vesti zlatiborskog okruga Društvo 0 23.06.2013.
Milovan Vesnić - srpski vitez brzine AutoPortal.rs Auto sport 0 24.06.2013.











2022        2017    2016    2015    2014    2013    2012    2011    2010